A korabeli adatokból kitűnik Mezőgyánban az iskolai oktatás kezdetét az 1600-as évekre vezethetjük vissza. A tanító egyben a kántor szerepét is betöltötte.
A tanító járandósága az 1700-as években nád volt.
1794-ben épült a templom és a mellette levő iskola. Építési költségük 5500 arany forint volt. Két nagy teremben folyt az oktatás. A lányokat nő, a fiúkat férfi tanította. A fizetést a református egyház adta. Évente 10 köböl búzát, 10 köböl árpát, 3 köböl tűzifát, 200 kéve nádat, 4 szekér szénát.
Egy évig sorkoszton volt a tanító. Naponta más-más ház szállította az ebédet, de az ismerősebbekhez eljárt és ott fogyasztotta el.
Kapott még 17 rénius forintot, továbbá még 6 köböl búzát a jövő-menő" vendégek megvendégelésére. A „jövő-menő" vendégek az egyház emberei vagy a tanító személyes látogatói lehettek.
Ezen kívül minden gyermek után fizettek a szülök évente 1 véka búzát, csirkét, tojást, egy fejes tejet, amit a tanító ellenőrizhetett, hogy nem csapják-e be.
Évente ingyen őröltek meg kétszer, négy marha vontatású szekér búzát.
Volt még dinnye-, kender- és kukoricaföldje.
A tanítónak a tanítás mellett gazdasági jellegű dolgokkal is foglalkoznia kellett.
1930-ban az elemi oktatást 1 állami rendes kisdedóvóban, 2 református mindennapi népiskolában, 1 református általános továbbképzőben nyerték a helybeli tankötelesek.
Ez időben az iskola tanítói és igazgatója itt falun az úri réteghez tartozott. A tanító vagy igazgató gyerekeit a vele egykorúak is magázták. Ez a szellem rányomta bélyegét az osztályzásra is. Ha valamelyik tárgyból gyenge volt egy tanuló, akkor az a többi tárgyból sem kaphatott jobb osztályzatot.
A Rendtartás könyve őrizte meg számunkra azt, hogy akkoriban mit tanultak, mennyi időt fordítottak a játékra, a templomi ájtatosságra. Ebbe a könyvbe jegyezték le a tandíj fizetését esetleg elmaradást is. Ilyen bejegyzés található benne:
Lengyel Eszter : 41 tojás, 1 véka búza, 1 csirke, 2 véka tengeri.
Egy másik helyen:
Saját gyermekem!- ez esetben nem volt tandíj. A tanító nagylelkűségét bizonyítja a következő bejegyzés: „Hajdú Margit: 40 tojás, szegénység miatt elengedve 1 véka búza"12 Egy tanítási nap menete, órarendje a következő volt:
700-800-ig templomban voltak,
800-830-ig olvasás,
930-1000-ig számtan,
1000-1130-ig történelem,
1130-1200-ig vallás ism., majd ebédidő következett.